
Begroting 2026: van tekort naar overschot
ActueelVoorne aan Zee - “Een bijzonder en feestelijk moment”, noemde burgemeester Arno Scheepers de overhandiging van de begroting voor 2026. Hij kreeg afgelopen dinsdag de sluitende begroting uit handen van het college van B&W.
De gemeente Voorne aan Zee maakt ieder jaar een overzicht hoe het er op dat moment financieel voorstaat, mét een inschatting van de uitgaven en inkomsten voor het jaar erop. Dit is een begroting. De begroting voor 2026 is ‘sluitend’, wat betekent dat de geschatte kosten en inkomsten even hoog zijn.
Minder geld van het Rijk
“We stonden, zoals u weet, voor een grote uitdaging”, opende wethouder Robert van der Kooi (financiën) de overhandiging. Vanaf 2026 ontvangen gemeenten in Nederland namelijk fors minder geld van het Rijk. Hierdoor dreigde voor gemeente Voorne aan Zee een tekort van 7,3 miljoen euro voor 2026 en ook tekorten voor de jaren erna. Toch is de gemeente Voorne aan Zee erin geslaagd met een sluitende begroting te komen, mét zelfs een klein overschot.
Met input van inwoners
Het college van B&W kreeg voor de begroting een duidelijke richting mee van de gemeenteraad, maar ook van inwoners. “In korte tijd is een traject opgezet waar meer dan 1700 inwoners hun mening hebben gegeven over wat zij belangrijk vinden, juist nu er minder geld van het Rijk is”, vertelt Van der Kooi. “Dat heeft ons richting gegeven bij het maken van scherpe keuzes die passen bij wat er leeft in onze samenleving.” De boodschap van bewoners was volgens hem duidelijk: “Kijk vooral naar jezelf; ga efficiënter werken, beperk externe inhuur van medewerkers en ga voor een effectievere dienstverlening. Hierdoor houden we ruimte om te investeren in wat onze bewoners belangrijk vinden.” Het college wil in 2026 bijvoorbeeld investeren in het versnellen van woningbouw, het verbeteren van groenonderhoud, het versterken van de lokale economie en het verbeteren van verkeersveiligheid.
Fusiegemeente
Volgens de wethouder is het, om de begroting sluitend te maken, een voordeel geweest dat Voorne aan Zee een fusiegemeente is. “Doordat je hierdoor dubbelingen hebt in bepaalde zaken, kun je namelijk makkelijker schuiven.” Daarnaast heeft het college dus goed gekeken naar hoe haar eigen organisatie eruitziet. “We hebben werkelijk alles tegen het licht gehouden”, zegt Van der Kooi.
Scheepers kreeg de begroting uit handen van Van der Kooi. Hij is trots op hoe de begroting tot stand is gekomen. “En het is de laatste begroting van de eerste bestuursperiode van Voorne aan Zee. Dit is een beetje onze eigen Prinsjesdag en dat mogen we best vieren”, zei hij. De begroting wordt op 15 oktober behandeld in de commissie Algemene Zaken en Middelen en op 6 november in de gemeenteraad. Meer weten?: www.voorneaanzee.nl/begroting.














