Afbeelding
Column uit de politiek

Gemeenten onder druk

Algemeen

Het nieuwe kabinet staat deze week op het bordes. Met horten en stoten ligt er een hoofdlijnenakkoord. Naast allerlei gekrakeel is het goed te kijken wat dit nu voor gemeenten betekent. Het beeld is niet onverdeeld positief. Bij de vorige crisis, alweer zo’n 10 jaar geleden, zijn gemeenten extra gekort, opschalingskorting werd dat met een bijzonder woord genoemd. Deze korting is doorgeschoven, maar in 2026 is het zover, dan gaat het geld voor gemeenten echt naar beneden. 2026 wordt voor gemeenten dan ook wel het ravijnjaar genoemd.
Dat is ook terug te zien in de begroting van de gemeente Voorne aan Zee. Het tekort loopt in 2026 op van bijna €6mln naar €7,5mln per jaar vanaf 2028. Het college waagt zich nu nog niet aan voorstellen om de begroting sluitend te krijgen. Dit is volgend jaar anders.

Voor het CDA aantal zaken belangrijk zoals lage lasten en zorg voor inwoners die dat nodig hebben. Het CDA, net als veel andere partijen, belangrijk dat ook inwoners er dan bij betrokken worden. In de raad van 4 juli a.s. wordt hierover verder gesproken.

Een belangrijk aandeel in het tekort is trouwens weggelegd voor de jeugdzorg. Hierop komen we als gemeente een slordige €5 mln per jaar tekort. Dit geeft natuurlijk zorg, niet alleen financieel maar ook vanwege de vraag wat is er aan de hand met de jeugd. Op sommige plekken, zoals Oostvoorne, is snel actie vereist. Op filmpjes is te zien hoe auto’s uitbranden. In de gemeenteraad van 2 juli a.s. wordt hierover zeker verder gepraat en willen we van het college/de burgemeester weten welke actie ondernomen gaat worden.

De problemen van de jeugd liggen echter breder. Vanuit scholen horen we dat kinderen, na corona, zich minder concentreren. Reden om na de vakantie een bijeenkomst te plannen met professionele organisatie maar, als het lukt, ook met de jeugd zelf.

De burgemeester is trouwens aan zijn laatste weken in Voorne aan Zee bezig. Op dinsdag 9 juli nemen we afscheid. Ook u bent welkom vanaf 18.00 uur om hem de hand te schudden. Noteert u dan ook direct donderdag 11 juli in de agenda. Dan ontvangen we Arno Scheepers die als onze nieuwe burgemeester geïnstalleerd gaat worden door de commissaris van de Koning.

Wilbert Borgonjen, CDA

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Uit de krant