Afbeelding
J. de Bloeme

Opening De Duinhuisjes op 5 april door wethouder Els Priester

Algemeen 661 keer gelezen

Rockanje -Vanzelfsprekend gaat het in het openluchtmuseum aan de Duinstraat in Rockanje deze zomer ook over de oorlog. Dat past bij het tachtigjarig jubileum van de Bevrijding. 

Maar het museum geeft daar een eigen draai aan onder de titel ‘Creatief naar de vrijheid’. Kort samengevat: wat was er schaars in de oorlog en hoe werd dat opgelost? 

Het museum, onderdeel van de Historische Vereniging Westelijk Voorne (HVWV), besteedt in de thematentoonstelling aandacht aan 1940-1945. De wethouder van Cultuur van Voorne aan Zee, Els Priester, komt de tentoonstelling openen. Iedereen is welkom daar op 5 april bij aanwezig te zijn: om 12.30 uur, bij het openluchtmuseum. 

Schaarste
De inrichters van de tentoonstelling hebben er met veel plezier aan gewerkt. Herma Klok-van Dijk: ‘Het blijft fascinerend hoe de mensen iets van niets wisten te maken. Ze kwamen voedsel, brandstof en allerlei materialen tekort. Oude kleding werd slim gerepareerd of hergebruikt. Voor talloze grondstoffen moest er vervanging komen. Geen koffiebonen? Dan surrogaatkoffie maken. Geen tabak? Dan maar zelf telen.’ Els Bouma ziet hetzelfde: ‘Weinig voedsel, goed bewaren. Wecken, zouten en inmaken deden de duinbewoners toch al, maar in de oorlog helemaal. Ook boeiend omdat oplossingen van toen anno 2025 weer worden gebruikt. Een hooikist hielp ons op energie te bezuinigen. Dat klinkt ouderwets, hooikist, maar intussen raken de ecostoof, de wonderbag en de hooimadam nu in de mode, met een besparing van 30% aan gas.’

Speelgoed
Na de oorlog werden door de Duitsers achtergelaten spullen snel ingepikt, voor hergebruik. Van granaathulzen maakte je vazen, kannen en kruiken. Ook speelgoed was schaars. Zelf spelletjes bedenken en fabriceren was pure noodzaak.

Dit soort creativiteit en inventiviteit wil het museum De Duinhuisjes in deze tentoonstelling laten zien. Voor de kinderen is er bovendien een lesbrief die hen op een educatieve manier door de duinhuisjes meeneemt. De tentoonstelling opent op 5 april, het begin van het museumseizoen.

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Uit de krant