
Orange the World: aandacht voor geweld tegen vrouwen
Actueel 367 keer gelezenVoorne aan Zee - Op 2 december vond in Theater Twee Hondjes een inspiratieavond plaats in het kader van Orange the World, de wereldwijde campagne van de Verenigde Naties tegen geweld tegen vrouwen en meisjes. Orange the World start jaarlijks op 25 november, de Internationale Dag tegen Geweld tegen Vrouwen, en loopt tot 10 december, de Internationale Mensenrechtendag. De avond werd geopend door burgemeester Arno Scheepers en wethouder Els Priester.
Door Petra Vangerven
Net als voorgaande jaren worden tijdens de campagne Orange the World in de gemeente Voorne aan Zee diverse locaties oranje uitgelicht. Daarmee toont de gemeente haar steun aan de wereldwijde strijd tegen geweld tegen vrouwen.
Dat dit thema urgent blijft, benadrukte burgemeester Scheepers in zijn openingstoespraak. “Dit probleem kunnen we niet oplossen door pleisters te plakken. We moeten geweld tegen vrouwen blijven benoemen,” zei hij.
“Het is een probleem dat vrouwen treft, maar het ligt niet bij vrouwen. Geweld tegen vrouwen is een mannenprobleem. Wij mannen moeten ons gedrag fundamenteel aanpassen, zodat vrouwen zich veilig kunnen voelen – op straat én thuis.”
166 meldingen partnergeweld in Voorne aan Zee
Wethouder Els Priester ging in op de actuele cijfers voor Voorne aan Zee. “Nadat ik de schrikbarende cijfers uit Rotterdam had gezien, was ik benieuwd hoe het hier zit,” vertelde ze.
“In onze gemeente zijn van januari tot en met september meer dan 166 meldingen van partnergeweld gedaan. Dat zijn bijna twintig meldingen per maand. En als je bedenkt dat maar dertien procent van de slachtoffers daadwerkelijk melding durft te maken, kun je uitrekenen dat het in werkelijkheid om veel meer vrouwen gaat.”
Ze benoemde ook de recente aandacht voor femicide.
“Het komt veel voor, en daarom is het goed dat er eindelijk meer aandacht voor is. Iedere vrouw kent het gevoel van onveiligheid wanneer je in het donker naar huis fietst, op een leeg station staat of gaat hardlopen in de duinen.
Alleen al het zien van een man kan dan bedreigend voelen. Het meeste geweld gebeurt echter achter de voordeur, thuis. Dat zou juist de veiligste plek moeten zijn. Samen opstaan tegen geweld tegen vrouwen blijft belangrijk.”
Wat is huiselijk geweld?
Huiselijk geweld (of geweld in de privésfeer) is fysiek, psychisch of seksueel geweld gepleegd door iemand uit de huiselijke kring, zoals een partner of ex-partner, ouder, grootouder, familielid of kind. Het woord ‘huiselijk’ verwijst naar de relatie, niet naar de plek: het kan zowel binnen als buiten het huis plaatsvinden.
Het komt in veel vormen voor, zoals (ex-)partnergeweld, seksueel geweld, kindermishandeling, ouderenmishandeling, mishandeling van ouders door hun kinderen, maar ook bedreigingen of vernielingen rondom de woning.
Cijfers:
1 op de 3 vrouwen krijgt ermee te maken.
1 op de 3 kinderen groeit op in een gezin met ernstig geweld.
Het komt voor in álle lagen van de samenleving. In de meerderheid van de gevallen is de dader een man en het slachtoffer een vrouw.
Uit onderzoek van de Verenigde Naties blijkt dat wereldwijd dagelijks 137 vrouwen worden gedood door een partner of familielid.
In Nederland sterft elke 10 dagen een vrouw door huiselijk geweld. Daarmee heeft Nederland een serieus femicideprobleem. (Bron: Orangetheworld.nl)















